Волонтерська служба в Польщі

Тристороння програма для волонтерів з України та Німеччини

Програма бере свій початок з 2009 року, коли німецькі та українські волонтери ASF разом почали проходити службу АСФ у Польщі. Головна ідея програми полягає у тісній співпраці волонтерів з різних країн, де вони виконують різноманітні завдання в окремих проєктах, а також набувають досвіду спільного проживання в квартирах. Програма АСФ передбачає спільні семінари для волонтерів протягом року. Під час семінарів вони мають змогу  зустрічатися з польськими учасниками і обговорювати актуальні питання, обмінюватися поглядами та особистими історіями.

Діалог про історію

Напад націонал-соціалістичної Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року позначив початок Другої світової війни і вже протягом наступних п’яти років німецької окупації було вбито шість мільйонів польських громадян, сотні тисяч чоловіків і жінок були ув’язнені у німецьких концтаборах або забрані на примусові роботи в Німеччину. Польщі було завдано величезних матеріальних збитків, через зміну державних кордонів та втрату чверті території країни мільйони людей були змушені покинути свої домівки.

Сьогодні, як ніколи, війна та причинно наслідкові звязки історичних подій тісно повязані між собою. Саме тому волонтерська служба в Польщі дає можливість дізнатися більше про польський досвід проживання Другої світової війни, особливо цінний досвід в умовах сучасної російсько-української війни, коли Польща підтримала Україну та надала прихисток багатьом українцям. Волонтери мають змогу заглибитися в історичні пласти та більше дізнатися про сталінські репресії, розділ Польщі та комуністичний режим Радянського Союзу. В рамках тристоронніх семінарів польські, українські та німецькі учасники обмінюються своїми поглядами на ідентичність, історію та сьогоднішню Європу в пошуку нових моделей співпраці та розбудови майбутнього світу.

Ми пропонуємо стати волонтером в одному з наступних проєктів у Польщі:

Gmina Wyznaniowa Żydowska - Warszawa

Єврейська громада, на даний час, одна з найбільших у Польщі, робить багато різноманітних соціальних та культурних проєктів, спрямованих на відновлення єврейського культурного життя у Польщі. Волонтери можуть стати частиною команди та допомагати в офісі єврейської громади у Варшаві. Вони допомагають підтримувати комунікацію з членами громади та беруть участь у підготовці та проведенні свят (якщо можливо в рамках пандемії та за певних умов). Важливою складовою проєкту є доставка волонтером гарячих обідів літнім членам громади. Волонтер отримує гарячі обіди та адреси людей, яким має доставити обід. Під час таких зустрічей волонтер має можливість познайомитися з цими людьми ближче і стає важливою контактною особою для них протягом року, що під час пандемії стало дуже необхідним. У проєкті є можливість для реалізації ідей та ініціатив волонтера.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego - Krzyżowa

Міжнародний німецько-польський освтній проєкт, який піднімає питання прав людини, інклюзії, справедливості та багато інших, акутальних і дуже гострих питань. В проєкті працює міжнародна команда експертів, які готують освітні семінари. У волонтера є чудова можливість стати частиною команди та набути нових знань, навичок та досвіду. Волонтери допомагають команді в освітньому відділі готувати та реалізовувати різноманітні проєкти та беруть участь у семінарах з історичної та міжкультурної освіти. Волонтери допомогають готувати простір для проведення проєктів, можуть підготувати та проводити екскурсію на території центру, а також допомагають та підтримують лад на теріторії центру.

Muzeum Stutthof Maximilian-Kolbe-Werk - Gdańsk / Sztutowo

Музей займається збереженням інформації про місце ув'язнення багатьох жертв політики націонал-соціалізму. Волонтери допомагають у музеї, що знаходиться на території колишнього концтабору Штутгоф: систематизують та перекладають документи, оцифровують фотографії, проводять екскурсії, супроводжують групи відвідувачів. Робота у музеї поєднується із роботою у соціальному центрі Максиміліан-Кольбе-Верк.

Ośrodek «Brama Grodzka - Teatr NN» - Lublin

Брама Гродзька – Театр NN займається проєктами, пов'язаними з багатокультурною історією Любліна. Волонтери допомагають команді Брами: займаються архівними дослідженнями, перекладами, проводять екскурсії виставкою, підтримують комунікацію з партнерами у міжнародних проєктах театру тощо. Також волонтер може бути корисним у підрозділах Брами: у Домі слів та в Люблінській підземній трасі. Загалом Брама є великою організацією, в якій, залежно від умінь, волонтер може бути залучений у дуже різноманітній діяльності.

Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom - Kraków

Проєкт надає підтримку родинам з дітьми з обмеженими можливостями і волонтери стають важливою складовою команди. Вони допомагають вихователям у садочку з дітками з аутизмом, а також беруть участь у проєктах для підтримки сімей. Разом з польськими волонтерами волонтери з України допомагають сім'ям з дітьми з аутизмом вдома. Центр надає волонтерам можливість проходити необхідні тренінги та отримувати новий досвід.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu - Oświęcim

Єврейський центр в Освенцимі проводить активну освітню роботу, спрямовану на поширення інформації про життя єврейської громади до Другої світової війни. Волонтери беруть участь у різноманітних заходах, допомагають у підготовці виставок та семінарів, супроводжують німецько- та англомовні групи, проводять екскурсії, а також допомагають працювати з громадськістю та роблять переклади. Крім того волонтери допомагають у кафе, яке є центром зустрічей та проєктів.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu - Oświęcim

Міжнародний центр зустрічей працює з темою пам'яті про події Другої світової війни і проводить багато освітніх семінарів та проєктів. Волонтери відразу стають частиною команди і допомагають готувати та проводити проєкти. Вони супроводжують групи відвідувачів центру, проводять екскурсії містом, допомагають готувати програму візитів та виконують різноманітні завдання, повязані з діяльностю Міжнародного центру.