Волонтерська служба в Польщі

Тристороння програма для волонтерів з України та Німеччини

Програма бере свій початок з 2009 року, коли німецькі та українські волонтери ASF разом почали проходити службу АСФ у Польщі. Головна ідея програми полягає у тісній співпраці волонтерів з різних країн, де вони виконують різноманітні завдання в окремих проєктах, а також набувають досвіду спільного проживання в квартирах. Програма АСФ передбачає спільні семінари для волонтерів, які вони разом вдвідують протягом року. Під час семінарів вони мають змогу  зустрічатися з польськими учасниками і обговорювати актуальні питання, обмінюватися поглядами та розширювати свої горизонти.

Діалог про історію

Напад націонал-соціалістичної Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року позначив початок Другої світової війни. Протягом наступних п’яти років німецької окупації було вбито шість мільйонів польських громадян, сотні тисяч чоловіків і жінок були ув’язнені у німецьких концтаборах або забрані на примусові роботи в Німеччину. Польщі було завдано величезних матеріальних збитків, через зміну державних кордонів та втрату чверті території країни мільйони людей були змушені покинути свої домівки.

Сьогодні волонтерська служба в Польщі дає можливість дізнатися більше про польський досвід Другої світової війни, а також про сталінські репресії, розділ Польщі та комуністичний режим, що перебував під впливом Радянського Союзу. В рамках тристоронніх семінарів польські, українські та німецькі учасники обмінюються своїми поглядами на ідентичність, історію та сьогоднішню Європу.

Ми пропонуємо стати волонтером в одному з наступних проєктів у Польщі:

Gmina Wyznaniowa Żydowska - Warszawa

Єврейська громада, на даний час, одна з найбільших у Польщі, робить багато різноманітних соціальних та культурних проєктів, спрямованих на відновлення єврейського культурного життя у Польщі. Волонтери можуть стати частиною команди та допомагати в офісі єврейської громади у Варшаві. Вони допомагають підтримувати комунікацію з членами громади та беруть участь у підготовці та проведенні свят (якщо можливо в рамках пандемії та за певних умов). Важливою складовою проєкту є доставка волонтером гарячих обідів літнім членам громади. Волонтер отримує гарячі обіди та адреси людей, яким має доставити обід. Під час таких зустрічей волонтер має можливість познайомитися з цими людьми ближче і стає важливою контактною особою для них протягом року, що під час пандемії стало дуже необхідним. У проєкті є можливість для реалізації ідей та ініціатив волонтера.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego - Krzyżowa

Міжнародний німецько-польський освтній проєкт, який піднімає питання прав людини, інклюзії, справедливості та багато інших, акутальних і дуже гострих питань. В проєкті працює міжнародна команда експертів, які готують освітні семінари. У волонтера є чудова можливість стати частиною команди та набути нових знань, навичок та досвіду. Волонтери допомагають команді в освітньому відділі готувати та реалізовувати різноманітні проєкти та беруть участь у семінарах з історичної та міжкультурної освіти. Волонтери допомогають готувати простір для проведення проєктів, можуть підготувати та проводити екскурсію на території центру, а також допомагають та підтримують лад на теріторії центру.

Muzeum Stutthof Maximilian-Kolbe-Werk - Gdańsk / Sztutowo

Музей займається збереженням інформації про місце ув'язнення багатьох жертв політики націонал-соціалізму. Волонтери допомагають у музеї, що знаходиться на території колишнього концтабору Штутгоф: систематизують та перекладають документи, оцифровують фотографії, проводять екскурсії, супроводжують групи відвідувачів. Робота у музеї поєднується із роботою у соціальному центрі Максиміліан-Кольбе-Верк.

Ośrodek «Brama Grodzka - Teatr NN» - Lublin

Брама Гродзька – Театр NN займається проєктами, пов'язаними з багатокультурною історією Любліна. Волонтери допомагають команді Брами: займаються архівними дослідженнями, перекладами, проводять екскурсії виставкою, підтримують комунікацію з партнерами у міжнародних проєктах театру тощо. Також волонтер може бути корисним у підрозділах Брами: у Домі слів та в Люблінській підземній трасі. Загалом Брама є великою організацією, в якій, залежно від умінь, волонтер може бути залучений у дуже різноманітній діяльності.

Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom - Kraków

Проєкт надає підтримку родинам з дітьми з обмеженими можливостями і волонтери стають важливою складовою команди. Вони допомагають вихователям у садочку з дітками з аутизмом, а також беруть участь у проєктах для підтримки сімей. Разом з польськими волонтерами волонтери з України допомагають сім'ям з дітьми з аутизмом вдома. Центр надає волонтерам можливість проходити необхідні тренінги та отримувати новий досвід.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu - Oświęcim

Єврейський центр в Освенцимі проводить активну освітню роботу, спрямовану на поширення інформації про життя єврейської громади до Другої світової війни. Волонтери беруть участь у різноманітних заходах, допомагають у підготовці виставок та семінарів, супроводжують німецько- та англомовні групи, проводять екскурсії, а також допомагають працювати з громадськістю та роблять переклади. Крім того волонтери допомагають у кафе, яке є центром зустрічей та проєктів.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu - Oświęcim

Міжнародний центр зустрічей працює з темою пам'яті про події Другої світової війни і проводить багато освітніх семінарів та проєктів. Волонтери відразу стають частиною команди і допомагають готувати та проводити проєкти. Вони супроводжують групи відвідувачів центру, проводять екскурсії містом, допомагають готувати програму візитів та виконують різноманітні завдання, повязані з діяльностю Міжнародного центру.