Aktion Sühnezeichen Friedensdienste

Люди пришли на демонстрацию с плакатом

Члени ASF на демонстрації "Неделимо" в Дрездені, серпень 2019 р.

Aktion Sühnezeichen Friedensdienste e. V. (ASF) некомерційна організація, зареєстрована у Берліні. Протягом останніх 50 років метою роботи ASF є сприяння примиренню та збереженню миру. Ми намагаємося досягти цієї мети за допомогою організації довгострокових міжнародних волонтерських програм. Ми називаємо наші волонтерські служби «службами заради миру», оскільки разом із нашими партнерами розвиваємо взаєморозуміння і солідарність та виступаємо на захист прав людини та справедливості у світі. ASF співпрацює з людьми й організаціями переважно з тих країн, що найбільше постраждали від терору націонал-соціалістичного режиму.

Служба заради миру
150 волонтерів з Німеччини проходять волонтерську службу заради миру в Білорусі, Бельгії, Франції, Великій Британії, Ізраїлі, Нідерландах, Норвегії, Польщі, Росії, Чехії, Україні та у Сполучених Штатах Америки. У волонтерських програмах у Німеччині щороку беруть участь 20 волонтерів із різних країн. Волонтери з України проходять службу у Німеччині та Польщі.

Християнське коріння
Засновниками ASF стали євангельські християни зі Сповідуючої церкви — християнського руху опору в нацистській Німеччині. ASF закликає громади до критики християнського антиюдаїзму, що став однією з передумов суспільної згоди на геноцид євреїв під час Другої світової війни. Центральним мотивом діяльності ASF є створення, відновлення та збереження єврейсько-християнського діалогу.

Цілі та завдання ASF
Критика націонал-соціалізму та його злочинів — головна мета та основа діяльності ASF. ASF намагається привернути увагу до наслідків нацистського режиму та виступає проти сучасних проявів антисемітизму, расизму та будь-яких форм виключення окремих груп за походженням, культурною чи соціальною ознакою.

ASF пропонує річні міжнародні волонтерські програми для молодих людей. Волонтери ASF відвідують літніх людей, зокрема, у єврейських організаціях і закладах для людей, що пережили Голокост, надають допомогу соціально незахищеним людям, наприклад, біженцям та бездомним, а також людям з обмеженими можливостями.

Для тих, хто хоче брати участь у короткострокових програмах, ASF разом із партнерами проводить щороку біля 20 літніх таборів у 13 країнах, зокрема у Франції, Чехії, Нідерландах, Польщі, Росії та Ізраїлі. У літніх таборах міжнародні групи живуть, навчаються та працюють разом у різних європейських проєктах протягом двох-трьох тижнів. Мінімальний вік учасників — 18 років, у деяких літніх таборах — 16 років.

Разом із німецькими та міжнародними партнерами ASF активно виступає за виплати компенсацій усім жертвам націонал-соціалізму, а також на захист прав синті та ромів у Європі, сприяє розвитку міжнародних волонтерських програм як можливості для міжкультурної освіти та взаєморозуміння, намагається привернути увагу німецького суспільства до історій та досвіду іммігрантів.

З історії Aktion Sühnezeichen Friedensdienste

     Ми просимо про мир

з маніфесту про створення ASF, 1958 р.

В основу маніфесту про створення ASF лягло визнання провини за націонал-соціалістичні злочини. Маніфест було зачитано на Синоді Євангелічної церкви у Німеччині 1958 року і підписано двома третинами його членів.

«Ми, німці», — говориться у цьому маніфесті, — «почали Другу світову війну і завдали величезних страждань людству. У злочинному повстанні проти Бога німці вбили мільйони євреїв. Ті з нас, хто цього не хотів, зробили недостатньо для того, щоби цьому завадити».

Виходячи з переконання, що перший крок до примирення має бути зроблено з боку злочинців та їхніх нащадків, засновники ASF попросили, щоби «народи, які зазнали насилля з нашого боку, дозволили нам нашими ж руками й за наші кошти зробити у їхніх країнах щось добре» — символічно, як прохання про пробачення і примирення.

Створена євангелічними християнами, ASF відкрита сьогодні всім іншим релігіям і світоглядам. Будь-хто, хто поділяє ідею, викладену у маніфесті про створення ASF, запрошується до співпраці.

Більше про історію та діяльність Aktion Sühnezeichen Friedensdienste можна дізнатися за посиланням на головному сайті організації.