Проект у Веймарі - ГО Акція спокути заради миру

Перейти до контакту

Головне меню:

Проект у Веймарі

Меморіальний комплекс Бухенвальд

Посилання: www.buchenwald.de


 У Бухенвальді, на Еттерсберг поблизу німецького міста класиків Веймара (Тюрингія), з 1937 по 1945 розташовувався один з найбільших націонал-соціалістичних концентраційних таборів. Сюди та у 136 таборів-філіалів було вивезено близько 250.000 людей з усієї Європи, 56 тисяч з яких не пережили терору.

  З 1945 по 1950 рр. частина території табору на Еттерсберг використовувалася радянськими окупаційними військами як табір для інтернованих. З 28 тисяч арештантів 7 тисяч загинуло у „Спеціальному таборі № 2” від голоду, холоду та хвороб.
  У зв’язку з розбудовою меморіального комплексу антифашистського опору у 1951 році було зруйновано майже усі будівлі. У 1958 році, зі спорудженням пам’ятника на південному схилі Еттерсберг, було відкрито „Національний меморіальний комплекс Бухенвальд”.
  Сьогодні меморіальний комплекс Бухенвальд надає безліч різноманітних можливостей вивчати історію та працювати з історією, зокрема з історією цього місця.
  Основною сферою діяльності меморіального комплексу є педагогічна робота. Педагогічні заходи спрямовані передусім на школярів (переважно старше 15 років), групи підлітків та молодь, які у рамках шкільної освіти та історично-політичної освіти відвідують меморіальний комплекс Бухенвальд.
  У педагогічній роботі, окрім передачі історії та історій місця, йдеться також перед усім і про сприйняття місця та тематизацію різних значень, яких позбавляли це місце та надавали йому, а також будуть надавати у майбутньому. При цьому йдеться як про колективний (політичне використання), так і про особистий рівень, а також паралелі з сьогоденням такі, як расизм, праві тенденції та антисемітизм.
  Після орієнтовної підготовчої фази, що складається з самостійної роботи волонтера з історією місця, ознайомлення з виставкою та відпрацювання педагогічного підходу, в залежності від особистих інтересів/схильностей та умінь/кваліфікації спільно буде вирішуватися питання про подальші основні сфери діяльності волонтера у меморіальному комплексі.

Можливі сфери діяльності - Педагогічна сфера:
  - розробка власної концепції екскурсій для молоді та дорослих (з Німеччини та з-за кордону) та проведення екскурсій;
  - відвідування заходів та підтримка педагогів (за умови зацікавленості та відповідних навичок) під час проведення заходів та кількаденних семінарів, та самостійне проведення таких педагогічних заходів для відвідувачів;
  - допомога при підготовці матеріалів (знахідки, фотознімки, тематичні папки, відеотека і т.д.);
  - мовна та адміністративна підтримка в організації та проведенні громадських масових заходів, на приклад з нагоди річниці визволення концентраційного табору Бухенвальд у квітні;
  - підтримка відвідувачів. Надання відвідувачам інформації для відвідувачів (контактна особа при виникненні запитань, прийняття запитів на підтримку у випадку заступництва);
  - контакти з колишніми в’язнями та спілками в’язнів.
 
- Музейна сфера та бібліотека:
  - співпраця по догляду за інформаційними даними в обох історичних відділах (історія концентраційного табору та історія спеціального табору);
  - переклад та робота з документами (переклад та опрацювання свідчень очевидців);
  - архів: дослідження про групи в’язнів/підтвердження ув’язнень (відповідь на запити про документи від колишніх в’язнів);
  - бібліотека: підтримка користувачів/опрацювання ключових слів для публікацій на рідній мові/підтримка при каталогізації нових надходжень;
  - відділ преси: аналіз газетних статей про Бухенвальд чи націонал-соціалізм.

  З 1996 року у Бухенвальді працюють волонтери від Акції спокути заради миру. Вони стають частиною, найчастіше міжнародної, групи волонтерів у меморіальному комплексі. Ми шукаємо двох волонтерів з хорошими знаннями німецької мови та інтересом до історико-політичної, освітньої та офісної роботи. Волонтери проживатимуть у Ваймарі в гуртожитку разом з іншими волонтерами.

Звіт волонтера. Ігор Дорошенко. Веймар, Німеччина. 2016/11
 Мене звуть Ігор Дорошенко і я беру участь у проекті „Меморіал Бухенвальд” неподалік від класичного німецького міста Веймар. Цілями та завданнями проекту є:
  - детальне ознайомлення з історією місця;
  - педагогічна робота – участь у різноманітних проектах для молоді, допомога в організації семінарів і великих заходів. Також при участі в цьому проекті є відмінна можливість реалізувати себе і свої ідеї – наприклад, розробити власну концепцію екскурсії або цілого семінару вихідного дня;
  - робота з архівними матеріалами, контакт з колишніми в'язнями табору, робота з міжнародними базами даних і унікальні можливості для перекладу. Тобто, фактично, все робиться для людей, щоб допомогти їм краще зрозуміти історію цього місця або просто допомогти відшукати прадіда чи прабабу, які були тут ув’язнені під час націонал-соціалізму.
  Особливо чудовим я знаходжу можливість обирати собі роботу самостійно – ніхто тут нікого не змушує працювати в певному місці. Фактично, ти можеш вибирати те, що тобі подобається і там реалізовувати свої ідеї.
  У мої обов'язки на даний момент входить:
  - розробка концепції брошури російською мовою для виставки, присвяченій радянському спецлагерю „Бухенвальд”;
  - вивчення деталей акції „Цеппелін”, яку проводило СС в Бухенвальді та складання книги її учасників;
 - участь у семінарах, які проводяться для молоді;
  - контакт з родичами колишніх ув'язнених концентраційного табору.
 У вільний час я, як правило, відвідую розмовні курси німецької мови в місцевому університеті, подорожую і відвідую замки в   околицях, а також займаюся спортом.
  Окремо хочеться сказати про відмінні умови проживання. Я живу в квартирі для двох осіб, у кожного своя кімната з новими меблями та сучасною технікою. Кишенькових грошей вистачає абсолютно на все, виходить навіть відкладати на подорожі та особисті потреби. Організація і Бухенвальд забезпечують буквально всім і навіть більше, щоб волонтер не думав про побутові проблеми. Насправді, про таке можна тільки мріяти, без перебільшення.
 Окремо хотілося б порекомендувати цей проект не тільки тим, хто цікавиться історією, а взагалі всім, хто намагається розібратися в складних питаннях війни і миру, життя і смерті, милосердя та жорстокості. Хотілося б сказати, щоб ніхто не боявся брати участь у проекті в такому місці – зараз це сучасний заклад з наймилішими людьми, готовими тобі завжди прийти на допомогу. І з якими дуже просто знайти контакт. Головне, що слід мати – це, звичайно ж, знання німецької, хоча б розмовної. Все інше додастся.
 
Назад до змісту | Назад до головного меню